مشخصات دستگاه و اطلاعات اپراتور :

  • نام دستگاه: وایرکات
  • مدل دستگاه: DK7740Z
  • ساخت کمپانی: Suzhou baoma
  • اپراتور: آقای رضا میررازی
  • ایمیل: centrallab@hut.ac.ir
  • تلفن تماس: 08138411217
  • زمان استفاده از دستگاه: شنبه تا چهارشنبه به جز ایام تعطیل


به نوعی از ماشین‌کاری که از طریق تخلیه الکتریکی بین سیم دستگاه و قطعه کار اجرا می‌شود، وایرکات می‌گویند. در این فرایند، یک سیم نازک 25 میکرونی که درون مایع دی‌الکتریک (آب مقطر) قرار گرفته، برشی بسیار دقیق روی قطعات فلزی و غیرفلزی ایجاد می‌کند. قطعات وایرکات معمولاً شامل استیل، تیتانیوم، آلیاژها، برنج و بسیاری فلزهای دیگر هستند. در وایر کات فلز بریده نمی‌شود، بلکه ذوب یا تبخیر می‌شود. این دستگاه ضمن اینکه خط برش بسیار دقیقی ایجاد می‌کند، خرده‌های کمی باقی می‌گذارد. از آنجا که اساس کار این روش، تخلیه الکتریکی است، وایرکات زیر مجموعه روش‌های ماشین‌کاری تخلیه الکتریکی (Electrical discharge machining) یا EDM به شمار می‌رود.

اساس کار دستگاه وایرکات :
ماشین‌کاری تخیله الکتریکی با وایرکات، از طریق ایجاد جریان بالای الکترون‌ها بین سیم و قطعه امکان‌پذیر می‌شود. با شروع این جریان، دما افزایش‌یافته و حرکت سیم روی قطعه، برش و شکل‌دهی را آغاز می‌کند. در این روش اگر قطعه رسانا نباشد، تخلیه الکترون‌های سیم روی قطعه کار صورت نخواهد گرفت. ماشین‌کاری تخلیه الکتریکی با وایر کات، در یک محیط واسط انجام می‌شود. این محیط واسط که دی‌الکتریک نام دارد، گپ (فاصله) میان سیم و قطعه را پر کرده و باعث ایجاد تخلیه الکتریکی می‌شود. با حرکت کردن میز و یا سیم، مسیری بسیار دقیق بر روی قطعه کار برش داده می‌شود. در این روش هیچ‌گونه تماس مکانیکی، میان سیم و قطعه وجود ندارد. گپ موجود بین سیم و قطعه کار در حدود 0.025 میلی‌متر است که توسط سیستم کنترل موقعیت‌ کامپیوتری ثابت نگه داشته می‌شود. وایر کات را می‌توان یک فرآیند ترموالکتریکی دانست. چرا که هر جرقه (اسپارک) که به شکل لحظه‌ای میان سیم و قطعه ایجاد می‌شود، نقش منبع حرارتی را ایفا می‌کند. این حرارت است که قطعه کار را به شکل لحظه­ای ذوب کرده و باعث فرسایش آن می‌شود. این ذوب لحظه‌ای را به اصطلاح Burning Away  می­نامند.

 

چگونگی ثبت درخواست نمونه:
جهت ثبت درخواست متقاضیان فرم درخواست را از اینجا (فرم سطح A) دریافت نموده و پس از تکمیل به آدرس ایمیل آزمایشگاه مرکزی ارسال نمایند.
ایمیل آزمایشگاه: central_lab@hut.ac.ir
تلفن تماس: 08138411217